Не само нездравословното и небалансираното хранене е причината за напълняване. Руският ендокринолог д-р Елена Губкина изброи причините за внезапно наддаване на тегло. Те включват липса на сън, стрес, задържане на течности в тялото, прием на определени лекрства или отказ от тютюнопушене.
Причини за внезапно напълняване
Лекарят уточнява, че доста често наддаването на тегло се влияе от лош сън и недоспиване. Нарушената диета може да провокира повишаване на апетита: по този начин мозъкът се опитва да възстанови енергийните резерви с повече калории. Метаболизмът също е нарушен.
Безсъние и напълняване - кардиолог разкри каква е връзката
„Поради липса на сън метаболизмът се забавя, тъй като производството на хормони се нарушава - производството на инсулин и кортизол се увеличава, производството на соматотропен хормон (хормон на растежа) намалява“, каза Елена Губкина.
Друга причина за напълняване според лекаря може да е продължителният стрес. В такива ситуации се освобождава голямо количество от надбъбречния хормон кортизол, което допринася за активното натрупване на мастни резерви. Телесното тегло може да се увеличи поради задържане на течности в тялото. В тази ситуация трябва да установите режим на пиене на вода и да намалите количеството консумирана сол. От диетата трябва да се изключат колбаси и чипс.
Експертът добавя, че човек може да започне да напълнява поради приема на определени лекарства. Например, това могат да бъдат глюкокортикоиди (стероидни хормони), антипсихотици, антидепресанти и антиконвулсанти. Излишните килограми могат да се появят и когато човек откаже пушенето.
Дори еднократно нарушение на модела сън-събуждане не причинява нищо друго освен вреда на здравето. Ако липсата на сън стане хронична, тялото изпитва огромен стрес.
Първо, безсънието или съзнателното намаляване на времето за нощна почивка е стрес. И много хора предпочитат да „изяждат“ стреса. Освен това е малко вероятно по-близо до полунощ да искате да хапнете морков или ябълка. Повечето членове на „клуба на нощните сови“ предпочитат сандвичи и сладкиши пред здравословни закуски.
Второ, недоспиващият човек се чувства летаргичен и уморен. Той става по-пасивен, двигателната му активност намалява. Изключително трудно е да се мотивира да започне да спортува.
Трето, липсата на сън се отразява негативно на важни химични процеси в тялото. Контролът на захарта е нарушен, произвеждат се по-малко хормони, потискащи апетита, и метаболизмът се забавя. Всичко това допринася за отлагането на мазнини.
5 прости тайни на китайците против напълняване
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!